Jak praktykować wdzięczności i stać się szczęśliwszym człowiekiem?

“A co jeśli jutro obudzisz się tylko z tym, za co podziękowałeś dzisiaj?”

Już jakiś czas temu usłyszałam o praktykowaniu wdzięczności, jako metodzie która pomaga osiągnąć wewnętrzny spokój i szczęście. Temat mnie naturalnie zainteresował. Żyjemy w świecie, gdzie dostęp do dóbr i informacji jest tak prosty, że często zapominamy o tych najzwyklejszych rzeczach ułatwiających nam codziennie życie. Wszyscy chcą więcej a doceniają coraz mniej.


Wdzięczność nie powinna być tylko zarezerwowana na szczególne okazje jak kupno domu, awans w pracy czy podróż marzeń.

Wdzięcznym można być codziennie, nawet za szklankę świeżego soku pomarańczowego na śniadanie, czy możliwość samodzielnego wstania z łóżka.

Ludzie, którzy regularnie praktykują wdzięczność, poświęcając czas na dostrzeganie i refleksję nad rzeczami za które są wdzięczni, doświadczają w swoim życiu o wiele więcej pozytywnych emocji i wydarzeń. Dodatkowo poprawia się ich ogólna samoocena, okazują więcej współczucia, lepiej śpią a nawet mają silniejszy układ odpornościowy.

Praktykowanie wdzięczności jest jednym ze sprawdzonych sposobów na to, żeby utrzymywać pozytywne uczucia codziennie na tym samym poziomie.

Najlepszym sposobem na czerpanie korzyści z wdzięczności jest zauważenie nowych rzeczy, za które jesteś wdzięczny każdego dnia.

Można codziennie powtarzać: “Jestem wdzięczny za moje zdrowie”, ale będzie to mechaniczne i nie wywoła prawdziwego uczucia szczerej wdzięczności. A tylko takie uczucia stymulują nasz mózg i poprawiają samopoczucie. Wdzięczność trzeba prawdziwie poczuć, szczerze docenić to co mamy. Zadać sobie pytanie: Dlaczego zdrowie jest dla mnie tak cenne i ważne? Co dzięki temu mogę robić każdego dnia? Na przykład: wstać samodzielnie z łóżka, ubrać się, iść pobiegać, przygotować posiłek, pojechać do pracy, zarobić na wakacje itd.

Udowodnione jest, że regularne pisanie krótkich refleksji na temat momentów, za które jesteśmy wdzięczni, może znacznie zwiększyć nasze zadowolenie z życia. Najlepiej robić to po przebudzeniu, albo przed pójściem spać.

Są różne sposoby na praktykowanie wdzięczności:

  • zapisanie kilku punktów w kalendarzu
  • specjalnie stworzony do tego dziennik
  • słoik wdzięczności, gdzie będziemy codziennie wrzucać karteczki
  • odręczny list do kogoś, komu chcielibyśmy za coś podziękować
  • pozytywny post w mediach społecznościowych

Metoda nie ma znaczenia, sztuka polega na tym, że musisz to sobie wyobrazić i poczuć wdzięczność głęboko w sobie. Niech towarzyszy temu błogie uczucie, które wypełnia ciało i umysł. Wyobraź sobie, że jutro budzisz się tylko z tym, za co dzisiaj szczerze podziękowałeś.

Codzienne wykonywanie tej czynności spowoduje, że twój mózg będzie naturalnie bardziej wdzięczny i zaczniesz czuć się szczęśliwszy po każdej takiej sesji.


Wdzięczność za talerz świeżych owoców na śniadanie, dzięki którym odżywię swoje ciało i będę miała energię na resztę dnia.

Regularne praktykowanie wdzięczności otwiera oczy na otaczający nas świat, daje nam kopniaka którego potrzebujemy aby zacząć wprowadzać w życiu zmiany. Twój mózg jest potężnym narzędziem i szkolenie go w kierunku wdzięczności, sprawi, że naturalnie doceniamy więcej i dzięki temu stajemy się szczęśliwsi.

Pamiętaj, doceniaj wszystko

Nawyk wdzięczności zaczyna się od docenienia każdej dobrej rzeczy w życiu, każdego doświadczenia. Nie ma nic zbyt małego, żeby nie można było za to podziękować. Ćwicz swoją wdzięczność codziennie, regularnie a zadowolenie z życia na pewno będzie ci towarzyszyć każdego dnia. Nawet wtedy kiedy akurat nie dzieje się najlepiej, bo zawsze można dostrzec coś, za co warto podziękować.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.