21 rzeczy jakie warto wiedzieć przed pierwszym przylotem do Australii

21 rzeczy jakie warto wiedzieć przed pierwszą wizytą w Australii

 1. Pamiętaj o odpowiedniej wizie. Tutaj więcej informacji.
 2. Na pewno warto zabrać ze sobą trochę gotówki w portfelu – karty nie zawsze są akceptowane i często są obciążone dodatkową opłatą. Obowiązującą walutą jest dolar australijski.
 3. Odległości pomiędzy miastami / miejscami są długie i ciągną się przez pustkowia.
 4. Podobnie jak długie są loty samolotem – kilka godzin i kilkaset dolarów na przelot ze wschodniego wybrzeża na zachodnie. Jeśli jednak planujesz w krótkim czasie odwiedzić kilka miast jest to jedyna opcja. Dla przykładu podróż z Cairns do Brisbane zajęłabym minimum 3 dni jazdy samochodem, a z Sydney do Melbourne 9 godzin.
 5. Ponad 80 procent Australijczyków mieszka w promieniu 100 kilometrów od wybrzeża. Zatem jeśli nie poruszasz się drogą wzdłuż wschodniego wybrzeża, przygotuj się na całodniowe podróże bez interesujących miejsc lub miast do odwiedzenia po drodze.
 6. Słońce jest tutaj naprawdę mocne, więc zaopatrz się w dobry i przyjazny środowisku krem z filtrem przeciwsłonecznym. Warto też mieć na uwadze fakt, że w Australii o wiele szybciej można się spalić, niż gdziekolwiek indziej na świecie.
 7. Południowo wschodnia część Queensland ma najwyższy wskaźnik zachorowań na raka skóry na świecie.
 8. Internet jest drogi i okropnie powolny. Najlepszym sposobem na pozostawania w kontakcie ze światem jest odblokowanie telefonu i zakup karty SIM na miejscu, np. Telstra Pay As You Go.
 9. Nie doświadczysz prawdziwej Australii jeśli nie wybierzesz się w tak zwany ‘Outback’ (Australijski Outback, czego można się tam spodziewać?)
 10. Możesz mówić wspaniale po angielsku, ale podczas rozmowy z Australijczykami czasem nie masz pojęcia, o czym mówią kiedy skracają większość słów i używają rymowanego slangu. Np. breakfast (śniadanie) to ‘breaki’, avocado to ‘avo’ a McDonalds to ‘Maccas’.
 11. Obszar Australii to w dwóch trzecich pustynia i najsuchszy zamieszkany kontynent na ziemi. To także najmniejszy, najniższy i najbardziej płaski kontynent (najwyższy szczyt to Góra Kościuszki).
 12. Australia może się nie wydawać, ale jest ogromna i bardzo zróżnicowana. Ciężko jest zobaczyć Sydney, Cairns, Perth i Uluru podczas kilkutygodniowej wyprawy.
 13. W Australii drogie jest wszystko – dobre jedzenie, hotele, transport czy atrakcje.
 14. Dorywczą pracę na wizach studenckich czy tymczasowych często trudno znaleść.
 15. Picie alkoholu w barach w Australii jest bardzo kosztowne i szybko pochłania budżet. Do tego prawo jest bardzo restrykcyjne, są miejsca gdzie obowiązuje całkowity zakaz spożywania czy sprzedaży alkoholu.
 16. Koale i kagury nie są tak powszechnie spotykane jak by się mogło wydawać. Można je oczywiście dostrzec na wolności, ale w okolicach parków narodowych z dala od miejskiego gwaru.
 17. Napiwki w Australii nie są powszechną praktyką. Nie oczekuje się napiwków w restauracjach, barach, hotelach czy taksówkach.
 18. Zaopatrz się w dobrze izolowaną butelką, dzięki czemu woda pozostanie zimna i nie zapominaj o regularnym nawadnianiu przez cały dzień.
 19. Australijska pogoda na pewno cię zaskoczy. Nie jest tutaj bowiem tak gorąco przez cały rok, jak się większości wydaje. Północne części kraju (Darwin, Cairns) pozostają ciepłe przez cały rok, ale temperatury na południu potrafią spadać do minusowych wieczorami i w nocy. Do tego dochodzą pory deszczowe w akompaniamencie huraganów. Warto zabrać ze sobą cieplejszą i wodoodporną kurtkę, długie spodnie i zakryte obuwie.
 20. Podróże campervanem (busem) to niedrogi, wyjątkowy i zabawny sposób na zwiedzenie Australii. Najpiękniejszych miejsc nie znajdziesz w dużych miastach. 100 Dni w Podróży i 100 Cennych Lekcji
 21. Sporo zwierząt może cię tutaj zabić. Od jadowitych węży, przez groźne pająki i niebezpieczne meduzy czy krokodyle. Tak przynajmniej głosi legenda. Na szczęcie rzadko się to zdarza. Magiczną sztuczką na uniknięcie ugryzienia jest pozostawienie zwierząt w spokoju i stosowanie się do lokalnych ostrzeżeń.

Udanych podróży! ☼

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.