Australijska Czarna Wdowa, Czyli 13 Ciekawostek o Pająku Redback

Australia ma wiele różnych, fascynujących i unikalnych gatunków zwierząt, a o australijskich pająkach dużo by opowiadać. Dzisiaj przedstawiam wam najbardziej popularnego, najczęściej spotykanego i według niektórych jednego z najbardziej jadowitych i niebezpiecznych pająków, a mianowicie pająka redback, albo australijską czarną wdowę. 

13 Ciekawostek o Pająku Redback

 1. Pająk redback pierwotnie pochodzi z Australii, ale dzisiaj zamieszkuje również Azję Południowo Wschodnią i Nową Zelandię.
 2. Pająki te skolonizowały obszary miejskie na początku XX wieku i dzisiaj już niewielka część żyje poza nimi.
 3. Dorosłe samice są częściej widywane i można je rozpoznać po gładkim czarnym ciele i szerokim czerwonym pasie na brzuchu przypominającym klepsydrę.
 4. Samice tego gatunku są większe niż samce, o długości ciała około 1 cm w porównaniu do 3-4 mm dla samców. Samce mają jaśniejszy brązowy kolor, są rzadko spotykane i nie stanowią zagrożenia dla ludzi.
 5. Podczas rozmnażania samica zjada samca. Pomaga to w zapłodnieniu większej ilości jaj (krycie jet przedłużone kiedy samica pożera samca).
 6. Po zapłodnieniu samica konstruuje 2 – 10 jedwabistych worków, zwykle o średnicy około 1 cm i umieszcza po 250 jaj w każdym z nich. W zależności od pogody, młode pająki wylęgają się w ciągu dwóch do czterech tygodni.
 7. Pająki redback są mięsożercami, chociaż preferują owady. Ich trójwymiarowa sieć jest tak lepka, że jest w stanie złapać dużo większe przekąski takie jak myszy, węże, jaszczurki a nawet ptaki!
 8. Sieci zwykle można znaleść w suchych i ciemnych miejscach, niedaleko domów, na dachach, w garażach i szopach. Dobrą praktyką jest sprawdzenie wszystkich przedmiotów pozostawionych na zewnątrz, takich jak rowery, kaski, buty, rękawice, narzędzia ogrodowe czy zabawki, przed ich użyciem.
 9. Chociaż z natury pająki redbcak nie są agresywne, ich ukąszenia są bardzo i bolesne i mogą być śmiertelne dla małych dzieci i osób starszych.
 10. Typowe objawy ugryzienia obejmują nasilający się ból z miejsca ukąszenia, obrzęk i pocenie się, a czasem osłabienie mięśni, sztywność, drżenie i brak koordynacji. Najlepiej w takim wypadku przyłożyć lód na ukąszone miejsce i udać się do lekarza.
 11. Skuteczne antidotum zostało wprowadzone w 1956 roku. Zazwyczaj objawy ukąszenia utrzymują się od 24 do 48 godzin a surowica podawana jest zwykle w ciężkich przypadkach, kiedy jad spowodował poważne komplikacje.
 12. Z setek związków zawartych w jadzie tylko jedna toksyna – alfa-latrotoksyna, jest odpowiedzialna za śmierć ludzi i innych kręgowców.
 13. Co najmniej 2000 ugryzień pająków typu redback jest rejestrowanych w Australii każdego roku. Spośród nich około 250 osób wymagało leczenia przeciwwirusowego.
Redback i jego ofiara. Po raz pierwszy na własne oczy widziałam jak pająk zjada dużo większą od siebie jaszczurkę.

☼ ☼ ☼

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.