Australia zrezygnowala z testowania kosmetyków na zwierzętach

W Senacie Australii 15 lutego 2019 roku podjęto przełomową decyzję. Projekt ustawy o nazwie Industrial Chemicals Bills 2017, który skutecznie zakazuje testów na zwierzętach, został ostatecznie przyjęty.

Mówiąc prościej, Australia nie będzie już akceptować wyników testów na zwierzętach, jako dowodu na bezpieczeństwo lub skuteczność produktu. Jeśli firma chce udowodnić działanie swoich produktów, będzie musiała zastosować inną metodę testowania składników.

Unia Europejska  zabroniła testowania gotowych produktów pochodzenia zwierzęcego w 2004 roku, a składniki testowane na zwierzętach zostały zakazane w 2008 roku.  Stała się tym samym pierwszym na świecie zbiorem krajów, które wprowadziły zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach. Na terenie Unii obowiązuje również zakaz importu i sprzedaży kosmetyków zawierających składniki testowane na zwierzętach, po to żeby “zachęcić” inne kraje, takie jak Chiny do poszukiwania alternatywnych rozwiązań.

Testy na zwierzętach są często okrutne, nierzetelne i niewiarygodne, a 92% testowanych składników, które są bezpieczne i skuteczne u zwierząt, zawodzi w badaniach klinicznych u ludzi.

Dlatego coraz więcej państw na całym świecie, w tym USA, jest również w trakcie opracowywania przepisów, które zabraniają przeprowadzania testów na zwierzętach i sprzedaży produktów testowanych na zwierzętach. Miejmy nadzieję, że zmiany nadejdą jak najszybciej.

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.