Australijski Wombat, czy naprawdę robi kwadratowe kupy? ZDJĘCIA

wombat-1800535_1280

Czyli wszystko co musisz wiedzieć o tym wyjątkowym  zwierzaku, oraz historia jak jeden narobił mi do buta.

 1. Wombaty to małe torbacze, spotykane tylko w Australii. Wyglądają trochę jak skrzyżowanie świnki morskiej, borsuka i niedźwiedzia.
 2. Podobnie jak kangury, koale i inne torbacze mają sakiewkę, której otwór skierowany jest w kierunku tułowia zwierzęcia (zamiast w kierunku klatki piersiowej), co pozwala im na kopanie w ziemi bez ryzyka zanieczyszczenia torby.
 3. Wombat ze względu na budowę swojego ciała jest stworzony do kopania. Masywny i szeroki korpus, krótkie łapy z długimi i mocnymi pazurami umożliwiają im wykopanie rozległych systemów tuneli i nor. W swoich norach spędzają 3/4 życia.
 4. Aktywne głównie od zmierzchu do świtu, kiedy wychodzą w poszukiwaniu pożywienia. Wombaty są roślinożercami, żywiącymi się głównie trawą, korzeniami, liśćmi i korą.

  IMG_9654.JPG
  Nora
 5. Mają bardzo słaby metabolizm i na strawienie posiłku potrzebują około 14 dni. Pozwala to na przetrwanie w gorącym i suchym środowisku.
 6. Istnieją trzy gatunki wombatów: powszechny wombat tasmański (Vombatus ursinus) jest najliczniejszy, najbardziej rozpowszechniony i ma łysy nos. Północne owłosione wombaty (Lasiorhinus krefftii) i południowe owłosione wombaty (Lasiorhinus latifrons) wyróżniają się owłosionymi nosami, bardziej miękkim futrem i większymi uszami.
 7. Dorosłe osobniki osiągają długość do 76 centymetrów i potrafią ważyć nawet 88 kilogramów.
 8. Chociaż wyglądają na pulchne i powolne, wombaty mogą poruszać się do 40 kilometrów na godzinę i utrzymywać tę prędkość przez półtorej minuty.
 9. Wombaty mają zęby jak gryzonie, które rosną całe życie.
 10. Wombaty co prawda nie wyróżniają się świetnym wzrokiem, za to nadrabiają silnym węchem i dobrym słuchem, szczególnie uwrażliwionym na drgania podłoża.
 11. Kupa Wombata jest kwadratowa. Oznaczają w ten sposób swoje terytorium i uważa się, że kształt ich kupy powstrzymuje przed jej stoczeniem się. Specjalne kości z ich pleców pozwalają im ściskać i formować swój kał w kostkę.

Pomino, iż wyglądają uroczo i bezbronnie, potrafią być bardzo agresywne i nieprzewidywalne. Niektóre cierpią na nieprzyjemną chorobę (charakteryzującą się silnym swędzeniem) i może być ona przenoszona na ludzi. Dlatego nigdy nie należy im przeszkadzać, próbować zbliżać się do matek z potomstwem, dotykać, głaskać czy dokarmiać.

☼ ☼ ☼

IMG_9656.JPG

Podczas jednego z postojów na kempingu w Bendeela (Bendeela Recreation Area), trafiliśmy do miejsca, które jest naturalnym domem tych zwierząt. Parkując samochód nieopodal rzeki, nie mieliśmy pojęcia co czeka nas w nocy.

Po zmroku womabty zaczęły wychodzić ze swoich nor. Niektóre zatrzymywały się przy busie, żeby podrapać sobie plecy. Siła jaką to małe zwierze posiada, jest niesamowita. One narawdę tylko tak niepozornie wyglądają, w rzeczywistości są jak małe czołgi. Potrafią podczas ocierania się potrząsać dość konkretnie całym samochodem.

Tamtej nocy do snu kołysały nas wombaty. A rano obudziłam się z niespodzianką w japonku. Sami oceńcie jak kwadratowa była jego kupa 🙂

IMG_7207IMG_7208

I jeszcze na koniec malutki wombat.

 

 

Źródło: 1;

2 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.