14 Ciekawostek o Krokodylach

 

img_5115.jpg14 Ciekawostek o Krokodylach

 1. Po raz pierwszy pojawiły się na Ziemi ponad 240 milionów lat temu w erze mezozoicznej. Należą do najstarszych żyjących współcześnie zwierząt w prawie niezmienionej postaci.
 2. Żyją bardzo długo, niektóre osiągają nawet 80 lat.
 3. Na świecie żyje kilkanaście gatunków krokodyli, a najbardziej znane to aligator, krokodyl nilowy, kajman (najmniejszy przedstawiciel).
 4. Krokodyl słonowodny Krokodyl Różańcowy (Crocodylus porosus) jest największym na świecie żywym gadem. Przeciętny samiec osiąga 5 metrów długości, ale są osobniki mierzące więcej niż 8 metrów. W Australii można je spotkać w północnej części, w ciepłym i tropikalnym klimacie. Na świecie między innymi w Indiach, na Sri Lance czy Azji Południowo-Wschodniej.Crocodiles-in-Australia2
 5. Oprócz Australii Północnej, zamieszkują wybrzeża pomiędzy Broome (Australia Wschodnia) i Rockhampton (Queensland), do 200 kilometrów w głąb lądu.
 6. Temperatura gniazda, w którym krokodyle składają jaja, określa płeć potomstwa. Niższa temperatura inkubacji to samice, a wyższa to w większości samce.
 7. Krokodyle zwykle polują w nocy i odżywiają się rybami, ptakami i ssakami.
 8. Siła nacisku ich szczęki sięga 1.1 tony na centymetr kwadratowy. Bez problemu miażdżą wszystko co wpadnie w ich paszczę.
 9. Ich najgwałtowniejszy atak znany jako “death roll” (śmiertelny obrót) ma na celu dezorientację większej ofiary i wciągnięcie jej do wody.
 10. Krokodyle połykają kamienie, które pełnią rolę balastu, bez którego zbyt łatwo odwracały by się do góry brzuchem.
 11. Podobnie jak większość gadów krokodyle są zimnokrwiste, nie potrafią regulować temperatury własnego ciała, co powoduje, że hibernują w chłodniejszym sezonie. Natomiast podczas upałów dla ochłodzenia, siedzą nad brzegiem wody z otwartą paszczą.
 12. W ich ustach znajdują się zastawki, które zapobiegają dostawaniu się wody do gardła, co pozwala im otworzyć szczęki pod wodą bez ryzyka zatonięcia. Muszą przez to wychodzić na powierzchnię, aby połknąć swoją zdobycz.
 13. Kiedyś na wymarciu, od 1971 roku w Australii pod ochroną, co spowodowało drastyczny przyrost populacji. Żyje ich tutaj ponad sto tysięcy.
 14. Krokodyle zabijają średnio 2 osoby każdego roku w Australii. W większości ataki zdarzają się z powodu nieostrożności ludzi.
baby-alligator-1091264_1280.jpg
Źródło: pixabay.com

☼ ☼ ☼

14 Ciekawostek o Kangurach + Czy są niebezpieczne?

16 Ciekawostek o Australijskim Koala | Gdzie występują, co jedzą, ile śpią?

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.