Co to jest Vegemite, ulubiony przysmak Australijczyków?

Vegemite_on_store_shelf.jpg
Źródło: wikimedia commons

Każdy kraj ma swoje dziwactwa. My mamy flaczki i smalec a Australijczycy Vegemite. Na oficjalnej stronie widnieje slogan, że Vegemite smakuje jak Australia. Przez jednych uwielbiany i zajadany z pasją, znienawidzony przez innych. Każdy kto lubi testować ‘egzotyczne’ smaki na pewno powinien sam spróbować. Szczególnie podczas odwiedzin na Antypodach.

Co to właściwie jest?

W Polsce nie mamy odpowiednika a Vegemite jest trudno dostępny. Jeśli ktoś bardzo chce spróbować to można znaleść w sklepach online, albo w dużych supermarketach na półkach z zagraniczną żywnością.

Po otwarciu słoiczka wyłania się mazista i ciemna zawartość. Wyglądem przypomina masło czekoladowe, ale o ciemniejszym kolorze i specyficznym zapachu. Niech was to jednak nie zwiedzie, ponieważ ze słodkim smakiem nie ma nic wspólnego.

Vegemite jest to wyciąg z drożdży piwowarskich z różnymi dodatkami roślinnymi i przyprawami. Zawiera wysokie stężenie kwasu glutaminowego, odpowiadającego za specyficzny i bogaty smak.

Produkt powstał w Melbourne w 1922 roku, a skład opracowany został przez Cyrila Percy’ego Callistera. Zmieszał on ekstrakt drożdżowy z selerem, cebulą i mieszanką przypraw, na wzór brytyjskiego Marmite. (Wikipedia)

Vegemite_on_toast_and_a_cup_of_coffee.jpg
Źródło: wikimedia commons

Jak smakuje?

Intensywny, trochę słony, lekko gorzki, niektórym przypomina brytyjski Marmite czy niemiecki Vitam-R.

Reakcje po spróbowaniu są różne, od obrzydzenia do wielkiej miłości. Sami możecie się przekonać tu & tu.

Mój pierwszy kontakt z tym popularnym przysmakiem pozostanie też ostatnim 🙂

Vegemite to jednak bogate źródło witamin z grupy B w tym kwasu foliowego i ryboflawiny. W składzie znajdują się też niezbędne aminokwasy i minerały. Nie zawiera tłuszczu, cukru ani dodatków pochodzenia zwierzęcego (w przeciwieństwie do Marmite, który w swoim składzie ma wołowinę). Zawiera gluten.

W 2014 roku na rynek wprowadzona została wersja z charakterystyczną jasnopomarańczową pokrywką o niskiej zawartości soli i z dodatkiem witamin B6 i B12.

Vegemite_on_toast.jpg

Jak to się je?

Vegemite używany jest jako dodatek do tostów, kanapek, krakersów czy wypieków.

Australijczycy smarują cienką warstwę na przypieczone tosty wcześniej posmarowane masłem. Sprawdzi się też na kanapkach z serem czy awokado.

Dodaje wyrazistości i wzbogaca smak prostych potraw. Idealny dla wszystkich ze zwiększonym zapotrzebowanie na witaminy z grupy B, wegan i rosnących dzieci.

Na stronie Vegemite znajdziecie kilka przepisów jak kreatywnie wykorzystać jako dodatek do makaronów, pizzy czy lodów.

Kto już próbował? Są jacyś fani?

Udancyh podróży i kulinarnych testów!

☼ ☼ ☼

Whitehaven Beach | Najpiękniejsza plaża w Australii

Różowe Jeziora w Australii

1 Comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.