Różowe Jeziora w Australii

 

Australia jest domem dla  wielu unikalnych zjawisk geologicznych i zdecydowanie  wysuwa się na prowadzenie, jeśli chodzi o ilość różowych jezior jakie się tutaj znajdują. Spektrum kolorów rozciąga się od truskawkowo-mlecznego do fioletowo-liliowych. Wygląda to bardzo zachęcająco i fotogenicznie. 

Wybrałam kilka najciekawszych miejsc, ale dla zainteresowanych tematem, jest ich tutaj zdecydowanie więcej.

Lake_Hillier_2_Middle_Island_Recherche_Archipelago_NR_IV-2011.JPG
Źródło: wikimedia commons

Dlaczego są różowe?

Przyczyny tego zjawiska są zróżnicowane. Od dawna uważano, że winowajcą mogą być algi zabarwiające wodę, dzięki wysokiej zawartości karotenoidów. Ostatnie badania wykazały jednak, że są to też bakterie kochające bardzo słone środowisko. Wszystkie te organizmy są różowe, czerwone lub łososiowe.

Niektóre jeziora przybierają różowy kolor tylko sezonowo, w zależności od zasolenia wody, ilości światła i temperatury.

JEZIORO HILLIER

Screen Shot 2018-07-30 at 03.16.26.png
Źródło: Google

Położone na wybrzeżu Australii Zachodniej na środkowej wyspie. Jezioro zostało odkryte  w 1802 roku przez Brytyjczyka, kiedy podczas wspinaczki na górę zauważył “małe jezioro w kolorze róży”.

Przypominające kształtem stopę, tajemnicze różowe jezioro, którego odcień sprzeciwia się naukowym wyjaśnieniom. Równie słone jak Morze Martwe. W przeciwieństwie do innych jezior, które zmieniają swój kolor w zależności od zasolenia czy pory roku, jezioro Hiller pozostaje różowe przez cały rok. Nawet po nabraniu wody do butelki, kolor nadal się utrzymuje.

Niestety jezioro można podziwiać tylko z góry, ponieważ wyspa na której jest położone używana jest wyłącznie do celów badawczych i turyści nie mają na nią wstępu. Wielka szkoda, bo kąpiel w takim jeziorze byłaby na pewno niesamowitym przeżyciem.

LIQENI_HILLIER_-_ROZE
Źródło: wikimedia commons

JEZIORO BUMBUNGA

Screen Shot 2018-07-30 at 03.17.39.png
Źródło: Google

Bumbunga, położone w pobliżu miasta Lochiel mniej niż 2 godzin jazdy samochodem od Adelaide (Australia Południowa) . Wody jeziora zmieniają kolor przez cały rok. Z jasnoróżowego na biały, na niebieski w zależności od zasolenia.

Trudno przegapić. Po drodze na pewno zobaczycie zaparkowane samochody wzdłuż drogi i piękny pastelowy róż w oddali.

IMG_0910

LAKE MACDONNELL

Screen Shot 2018-07-30 at 03.21.40.png
Źródło: Google

Jezioro MacDonnell znajduję się również w Australii Południowej i było kiedyś kopalnią soli. Jest to również miejsce z największym pokładem gipsowym na półkuli południowej.

Położone jest niedaleko miasta Penong na półwyspie Eyre (Eyre Peninsula), niedaleko równiny Nullarbor (860 kilometrów od Adelaide).

HUTT LAGOON

Screen Shot 2018-07-30 at 03.18.51.png
Źródło: Google

Różowe jak guma balonowa, zlokalizowane w Australii Zachodniej na Wybrzeżu Koralowym (Coral Coast). Najłatwiej dojechać drogą wzdłuż George Gray Drive, między Geraldton i Kalbarri.

Laguna zawdzięcza swój kolor obecności glonów wytwarzających karotenoidy Dunaliella Salina, źródła ß-karotenu, środka barwiącego żywność.Najlepszy czas na wizytę to poranek albo zachód słońca.

IMG_0468
Jezioro Bumbunga SA

Na świecie znajduje się więcej miejsc gdzie można podziwiać różowe jeziora, na przykład w Hiszpanii – Salina de Torrevieja, Dusty Rose w Kanadzie czy Lac Retba w Senegalu.

Udanych podróży ☼

Australijski Outback | Czego można się tam spodziewać?

Uluru, Święta Skała Aborygenów | 20 Ciekawostek + Zdjęcia

 

3 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.