Jak się zmotywować, kiedy nic się nie chce?

IMG_2876

Jak się zmotywować, kiedy nic się nie chce?

Każdy ma takie momenty kiedy absolutnie nic mu się nie chce. Każdy ma też takie, kiedy zrywa się do działania a po kilku dniach emocje opadają i znowu zwalniamy. Ten sam entuzjazm, który napędzał nas do działania na samym początku opada i trudniej jest zmusić się do dalszego działania.

giphy.gif

Jak nie tracić motywacji?

Nie uważam się za wielkiego guru od motywacji, sama często się poddaję albo zaczynam z zapałem, który później gdzieś po drodze gubię.

Jednak w istotnych i bardzo ważnych życiowych decyzjach, potrafię zawzięcie (nie za wszelką cenę) dążyć do celu i rzadko się poddaję. Od prawie roku codziennie układam sobie nowe życie w Australii i bardzo często walczę ze spadkiem motywacji i brakiem chęci do działania.

Zatem, jak się zmotywować? Co robić kiedy naprawdę nic się nie chce?

Działaj!

Łatwo powiedziane, ale kiedy mi nie chce to jak mam działać?

Wiadomo, że energia tworzy energię, dlatego to akcja jest najlepsza na utrzymywanie odpowiedniego poziomu motywacji.

Znacie dni, kiedy od siedzenia na kanapie tyłek już boli, ale brak chęci nie pozwala się z tej kanapy ruszyć? To przecież nie dlatego, że nie mamy energii. W końcu nic nie robiliśmy cały dzień.

No właśnie!

Dlatego najlepiej jest zawsze coś robić. Zmusić się chociażby do wyjścia z domu na krótki spacer, bez względu na pogodę i miejsce. Powiedz sobie: Wychodzisz dzisiaj na spacer. Nie zastanawiaj się czy ci się chce, po prostu stwierdzasz, że wychodzisz dzisiaj i koniec kropka. Kilka minut na świeżym powietrzu wystarczy, żeby nabrać nowego spojrzenia na sprawy.

To działanie motywuje nas do dalszej akcji!

Małe kroki każdego dnia, jedna rzecz, jeden projekt w czasie i w ten sposób tworzymy momentum. Wszystko zaczyna się samo nakręcać, jest siła rozpędu i motywacja, chęć do działania pojawia się sama.

Zapisz cele na kartce

Kiedy już wiesz czego chcesz, albo czego nie chcesz i co z tym zrobisz, zapisz wszystko na kartce, w pamiętniku, notesiku, gdziekolwiek.

Większość do dzisiaj nie docenia mocy słowa pisanego. Jest to bardzo ważne. Zapisanie celów na kartce zwalnia nas z odpowiedzialności ciągłego myślenia o nich. Robimy przestrzeń dla innych rzeczy.

Nasze cele powinny być jak najbardziej jasne (dla nas), możliwe do wykonania (przez nas) i z datą zakończenia. I nie muszą to być wcale jakieś oderwane od rzeczywistości pragnienia, jak willa z podgrzewanym basenem czy wygrana w lotka.

Każda firma, każdy biznes duży czy mały, każdy pracownik w korpo ma zapisane proste cele na kolejnych 6 lub najlepiej 12 miesięcy, dzięki czemu wszyscy mają jasność dokąd i po co zmierzają. Nie trzeba się codziennie zastanawiać nad tym co powinnam zrobić i po co to robię. Mamy gotową ściągę i pozostaje tylko realizacja.

Rozwijaj się

Szukaj inspiracji, codziennie! Kilka minut na przeczytanie czegoś co nas interesuje, przejrzenie zdjęć z inspiracjami (dla mnie są to zdjęcia miejsc, w których nigdy nie byłam), rozmowa z koleżanką, wizyta w bibliotece, projekt DIY, cokolwiek.

Social Media to świetne miejsce, kopalnia inspiracji. Zamiast obserwować osoby, które nas demotywują i które mamy ochotę tylko krytykować, zacznijmy obserwować takich ludzi, którzy są do nas podobni. Bez sensu tracić czas i wkręcać się w dyskusje, na temat: jak to słodkie i przerysowane są niektóre zdjęcia na Instagramie, albo jakie to cukierkowe i oderwane od rzeczywistości niektórzy prowadzą życie.

Skup się na sobie!

Szukajmy tego co nas relaksuje, poprawia humor, inspiruje i nakręca zamiast tracić energię na to, co nie należy do zasięgu naszych zainteresowań i wysysa z nas motywację i chęci do dalszych działań.

girl-3316342_1280.jpg

Realizacja przyziemnych zadań

Codziennie drobnostki składają się tak naprawdę na nasze życie i jego jakość. Droga do celu bywam czasem długa, dlatego powinna być jak najbardziej przyjemna i ekscytująca.

Proste czynności, jak wymycie okien czy posprzątanie samochodu, upieczenie zdrowszej wersji ulubionego ciasta, krótka wyprawa za miasto czy zastąpienie kosmetyku bardziej naturalnym i przyjaznym zwierzętom. Te małe wyzwania każdego dnia, przygotowują nas na stawienie czoła tym większym.

I zawsze pamiętaj, że tak długo jak długo dajesz z siebie wszystko, to wystarczy!

To nic, że inni robią więcej, lepiej i szybciej. Może mają spore doświadczenie? A może gonią ich terminy?

Kiedy lista naszych zadań jest zbyt długa, zaczynają nas one przerastać i łatwo się pogubić. Dlatego najlepiej pamiętać o małych krokach w odpowiednim kierunku, aby pozostać zmotywowanym i skupionym codziennie.

IMG_2526
Woda kokosowa dobra na wszystko!

Prowadź zdrowy tryb życia

Żeby być w najlepszej formie, pamiętaj o jedzeniu pełnowartościowej i nieprzetworzonej żywności.

Pij dużo wody, najlepiej źródlanej, odpowiednie nawodnienie poprawia nie tylko pracę mózgu ale całego ciała.

Ruch, sport, bieganie i świeże powietrze! Każdy rodzaj aktywności fizycznej podniesie poziom endorfin i tym samym wzrośnie motywacja do działania. 20 minut dziennie to konieczność.

Nie stresuj się, w miarę możliwości odsuń się od wydarzeń i ludzi, którzy wysysają twoją dobrą energię.

Wysypiaj się!

Wymarzony cel, jest bliżej niż myślisz.

Powodzenia!

Magi

☼ ☼ ☼

Kilka banalnych kroków, jak szybciej spełnisz marzenia

Kiedyś bałam się porażki, ALE już się nie boję!

1 Comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.