17 Ciekawostek o Fidżi

 

IMG_3077

flag-28605_1280.png
Flaga Fidżi

 

Fidżi 17 Ciekawostek

 1. Naród wielu wysp na południowym Pacyfiku. Fidżi lub Republika Fidżi to archipelag składający się z 333 wysp i ponad 500 mniejszych wysepek. Wszystkie z nich są pięknymi połączeniami wulkanicznych pasm górskich, lasów tropikalnych i wspaniałych piaszczystych plaż. Tylko 110 z nich jest obecnie  zamieszkanych.
 2. Największa wyspa archipelagu to Viti Levu na której znajduję się stolica Suva.
 3. Fidżi było brytyjską kolonią przez 96 lat i uzyskało niepodległość w 1970 roku.
 4. Fidżi ma trzy oficjalne języki – angielski, fidżyjski (z ponad 200 różnymi dialektami) i hinduski. Angielski  jest obowiązkowy w szkole, dlatego większość Fidżyjczyków porozumiewa się w tym języku bez problemu.fiji-2023050_1280.jpg
 5. Pierwszym słowem w ojczystym języku fidżyjskim, którego musisz się nauczyć jest BULA i oznacza prostu “cześć”.
 6. Tradycyjne domy na Fidżi zostały zbudowane i zamieszkałe w sposób odzwierciedlający status społeczny mieszkańców. Tył domu był zarezerwowany dla głowy rodziny i uważany za społecznie “wyższy”.
 7. Kava to tradycyjny i narodowy napój Fidżi, zrobiony ze sproszkowanego korzenia rośliny, zmieszany z wodą w tradycyjnej misce zwanej tanoą.
 8. Sztuka chodzenia boso po tlących, gorących kamieniach powstała około 500 lat temu w plemieniu Sawau na wyspie Bega u wybrzeży głównej wyspy. Tubylcy nadal praktykują tę ceremonię chodzenia po ogniu przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
 9. Fidżyjczycy byli także dzikimi kanibalami, znanymi ze swojej praktyki spożywania wrogów i dokonywania ludzkich ofiar. Okrucieństwo ich stylu życia powstrzymało europejskich żeglarzy przed zbliżaniem się do ich przybrzeżnych wód. Fidżyjczycy uważają teraz te lata za “na gauna ni tevoro” (czas diabła). IMG_4940.JPG
 10. Wraz z przybyciem chrześcijańskich misjonarzy kanibalizm zaczął słabnąć. Ostatnią znaną ofiarą był sam misjonarz Thomas Baker, który popełnił błąd polegający na przypadkowym dotknięciu głowy szefa wioski, zniewagę równoznaczną z wypowiedzeniem wojny.
 11. Głowa do dzisiaj uważana jest za świętość i nie należy jej dotykać. Odwiedzając wioskę, należy też ściągnąć wszelkie nakrycia głowy, jako znak szacunku dla szefa wioski.
 12. Fidżi jest zróżnicowane religijnie. Podczas gdy większość tubylczych Fidżyjczyków jest metodystami, wśród pozostałej populacji jest także wielu katolików, hindusów i muzułmanów.
 13. Rugby to sport narodowy, który przybył tutaj z Anglii i traktowany jest jak religia.
 14. Woda Fidżi jest głównym komercyjnym towarem eksportowym i sprzedawana jest na całym świecie. Podobno ma właściwości odmładzające, ze względu na unikalny profil mineralny.giphy-4
 15. Cała ekonomia opiera się na turystyce i rolnictwie. Fidżi jest wiodącym na świecie producentem trzciny cukrowej. Oprócz tego uprawia się też taro, kakao, kawę i ananasy.
 16. Posiadanie jakichkolwiek ilości narkotyków pociąga za sobą automatycznie karę co najmniej 3 miesięcy więzienia. Na Fidżi nie można przywozić żadnej żywności, owoców i nasion.
 17. Pogoda na Fidżi jest ogólnie przyjemna i dość łagodna przez cały rok. Szczyt sezonu trwa od lipca do września, kiedy pogoda jest słoneczna i sucha. Luty i marzec to pora cyklonów.

  IMG_4900
  Takie cuda i nie tylko można spotkać na plaży

Udanych podróży!

słoneczko

☼ ☼ ☼

POPRZEDNIE

Wakacje na Fidżi | Viti Levu

Testujemy lokalne narkotyki na Fidżi | Co to jest i jak smakuje KAVA?

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.