Australijski Outback | Czego można się tam spodziewać?

IMG_0920IMG_0923IMG_2301

Australijski Outback, czyli tak zawane Czerwone Centrum

To tereny pustynne obszaru Terytorium Północnego, Australii Południowej, Queensland i Australii Zachodniej, z największym miastem w centrum – Alice Springs.

Read in English

Czego można się tam spodziewać?

Termin ‘Outback’ jest używany do opisania pustki, oddalenia i ogromnych odległości śródlądowych Australii i jest to bardzo trafna definicja.

Ta ogromna przestrzeń w środku kontynentu oferuje bardzo surowe i naturalne doświadczenia, pierwotne poczucie przestrzeni, wolności, dzikości i miejsc, których nigdy nie zobaczysz nigdzie indziej na świecie.

Kata Tjuta (The Olgas)  i Uluru

Kata Tjuta uważana jest za miejsce święte dla aborygeńskich mieszkańców Australii, którzy wierzą, że te 600-milionowe skały są domem dla masowej energii duchowej. Znajduje się około 459 kilometrów drogi od Alice Springs z najwyższym punktem osiągającym 1066 metrów nad poziomem morza znanym jako ‘Mount Olga’. Najdłuższym szlakiem jest 7 kilometrowy szlak zwany “Doliną Wiatrów”. Oferuje wspaniałe widoki, które niektórzy podróżnicy uważają za jeszcze bardziej urzekające od ikony – Uluru. Uluru (Ayers Rock) | 20 Interesujących faktów + zdjęć

Wybierając się tam pamiętajcie o wygodnych i najlepiej zakrytych, wysokich butach. To tam po raz pierwszy spotkaliśmy na drodze ogromnego węża ‘Brown Snake’, jednego z najbardziej agresywnych i jadowitych węży w Australii.

Park Narodowy Uluru Kata Tjuta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na jego walory kulturowe i przyrodnicze.

IMG_2433IMG_2428IMG_2417 2IMG_2464 2

☼ Podziemne Miasto

Zdecydowanie jedo z moich ulubionych i najbardziej odjazdowych miejsc – podziemne miasto Coober Pedy (Południowa Australia), znane również jako światowa Stolica Opalu Podziemne Miasto Coober Pedy | 17 Interesujących Faktów

IMG_2223 2IMG_2248 2

☼ Karlu Karlu | Devils Marbles Conservation Reserve

Jadąc autostradą ‘Stewart Highway’ można podziwiać nieskończenie wiele niesamowitych krajobrazów.

Położone 100 km na południe od Tennantt Creek, lub 393 km na północ od Alice Springs  gigantyczne zaokrąglone granitowe głazy (‘Karlu Karlu’ tłumaczy się jako “okrągłe głazy”) rozproszone na środku pustkowia. Głazy różnią się wielkością od 50 centymetrów do 6 metrów średnicy i każdy wygląda inaczej.

Temperatura w tym miejscu potrafi osiągać maksymalne wartości, nawet wczesną wiosną. Granitowe głazy zapewniają cień i chłodniejsze środowisko dla roślin i zwierząc żyjących w tej prastarej krainie.

Najlepszy czas na wizytę to okres od kwietnia do września, kiedy temperatury są najłagodniejsze.

IMG_0921
Po wyjściu samochodu czujecie się jak w piekarniku z termoobiegiem 🙂

20171014_144643

Bar z Filmu Krokodyl Dundee 

Więcej w poście Gdzie jest BAR z filmu Krokodyl Dundee?

IMG_0362 2IMG_2658

 Różowe i Słone Jeziora

Australia posiada rekordową ilość różowych jezior. Doskonałym przykładem jednego z nich jest różowe jezioro położone mniej niż 2 godziny jazdy od Adelaide – Lake Bumbunga (Clare Valley).

Jest to świetny przystanek na odpoczynek, gdzie można podziwiać to naturalne cudo. Kolor różowy to zasługa wysokiego zasolenia w połączeniu z algami, które tam rosną.

IMG_0919

☼ Pociągi Drogowe ‘Road Trains’

Największe i najcięższe pojazdy jeżdżące legalnie po drogach w Australii. Przy nich wszystko wydaje się malutkie a powiew wiatru podczas mijania jest dosyć mocno odczuwalny.

IMG_0922

☼ Dużo dzikich zwierząt.

W tym dzikie krowy, wielbłądy, konie i oczywiście kangury. Poza tym spora ilość bardzo przyjaznych much, mniej przyjaznych mrówek, termity i inne latające i pełzające insekty i gady.

IMG_8598IMG_8588IMG_8741IMG_1405

Gniazda termitów, które turyści ubierają w koszulki 🙂

20171016_170907

Wybrałam tylko kilka najciekawszych przykładów i mam nadzieje, że chociaż trochę udało mi się was zainspirować do odwiedzenia australijskiego Czerwonego Centrum. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!!

Udanych Podróży!

Magi

POPRZEDNIE WPISY

Gdzie na pewno spotkasz misia koala w Australii? | Cleland Wildlife Park Adelaide

16 Ciekawostek o Australijskim Koala | Gdzie występują, co jedzą, ile śpią?

100 Dni W Podróży i 100 Cennych Lekcji

2 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.