14 Ciekawostek o Kangurach + Czy są niebezpieczne?

14 Ciekawostek o Kangurach + Czy są niebezpieczne?

 1. Mianem kangurów określa się duże gatunki torbaczy z rodzaju Makropus.
 2. Rozróżnia się cztery różne gatunki kangurów: kangur rudy (uznawany też za największego torbacza na świecie), szary, olbrzymi i antylopi. 
 3. Nazwa “kangaroo” wynikła ze zwyczajnego nieporozumienia, kiedy to pierwsi przybyli do Australii ludzie po zobaczeniu kangurów pytali Aborygenów, używając głównie języka znaków i mowy ciała, co to za zwierzę. W odpowiedzi usłyszeli “Kan Ghu Ru” i tak też zaczęli je nazywać, a oznaczało to po prostu “nie rozumiemy was”.
 4. W Australii jest więcej kangurów niż ludzi, żyje ich tam około 60 mln.
 5. Farmerzy traktują je jak szkodniki i co roku odbywa się ich odstrzał.IMG_0020
 6. Mięso kangura jest jadalne.
 7. Najczęściej można je spotkać o zmierzchu i o wschodzie słońca (uwaga podczas jazdy samochodem, lepiej się wtedy nigdzie nie wybierać, zderzenia z kangurami mogą być niebezpieczne).
 8. Kangury nie potrafią się cofać. Z tego powodu umieszczono je w herbie Australii (razem ze strusiem) jako symbol narodu, który zawsze idzie naprzód. Są też symbolem lini lotniczych Quantas.
 9. Kangury uprawiają kickboxing podczas rywalizacji o samice, dostarczając obserwatorom niezły ubaw.IMG_0023
 10. Kangury to torbacze, samice po krótkiej ciąży rodzą młode długości około 1 cm, które samodzielnie muszą pokonać drogę z macicy do torby. Dalszy rozwój przebiega w torbie lęgowej, gdzie młode przytwierdzają się do sutka i pozostają tam przez kilka tygodni.
 11. Samica potrafi produkować mleko o różnym składzie w zależności o wieku jej potomstwa, inne dla malucha siedzącego w torbie, a inne dla kicającego na zewnątrz.
 12. Kangury chodzą bardzo powoli na czterech łapach, za to są niesamowitymi skoczkami.  Pokonując przeszkody potrafią podskoczyć aż 3 metry wzwyż i 8 w dal, a prędkość podczas podskoków dochodzi do 60 km/h.
 13. Odżywiają się głównie trawą, liśćmi i korzeniami i potrzebują niewielkie ilości wody żeby przetrwać.
 14. Potrafią również bardzo dobrze pływać.IMG_0026

 

☀︎ K A N G A R O O | 🇦🇺 Male kangaroos are often called boomers or jacks; females flyers or jills and the young ones joeys (my favourite😉). I love them all and can’t get enough of them 🙌🏻💫 Have a nice weekend! 🌺#australiaday • • 🇵🇱 Uwielbiam kangury! Za kazem razem jak jakiegos zobacze musze sie zatrzymac i cyknac chociaz jedno zdjecie 😂🤭 Nie moge sie na nie napatrzec, szczegolnie na mlode 😍 Udanego i slonecznego weekendu ☀️ #kangury • • • #downunder #cuteanimals #instavideos #zwierzeta #australiananimals #dailyinsta #traveldiary #memoriesforlife #happytraveler #aussiemix #fridayfun #piatunio #goodvibesalways #bestofday #animalslover #naturelife #ig_naturelovers #thisisaustralia

A post shared by ℳagi ☯︎ (@sunshine_magi) on

IMG_0026

Często dostaję też pytanie, szczególnie po opublikowaniu zdjęć czy filmików na Instagramie, czy kangury są niebezpieczne?

Kangury nie są niebezpieczne, uznawane są nawet za udomowione. Z natury płochliwe i jeśli nic im nie zagraża bardzo spokojne.  Często można je spotkać w  w parkach, głaskać, dokarmiać i robić sobie z nimi zdjęcia. Dzikie kangury też nie są agresywne, ale zazwyczaj trzymają dystans i uciekają kiedy ktoś próbuje bliżej podejść. Potrafią bardzo mocno kopać w warunkach zagrożenia, dlatego zawsze należy zachować ostrożność.

 

Leave a Reply