Delfiny w Wielkim Mieście i 10 Innych Ciekawostek o Australii Południowej

 

 1. Australia Południowa zajmuje obszar 984,377 km².
 2. Zamieszkiwany przez 1,6 mln ludności.
 3. Stolicą stanu i zarazem największym miastem jest Adelaide, w którym mieszka 1,3 mln ludzi.
 4. Adelaide jest 5 pod względem wielkości miastem Australii.
 5. Australia Południowa nazywana jest Stanem Festiwali (odbywają się tutaj m.in. Fashoin Festival, Vogue Festival, Adelaide 500, Ozazia Festival, Ceduna Oysterfest, Adelaide Internatinal Youth Film Festival, Santos Tour Down Under).
 6. The Adelaide Christmas Pageant, jest największym festiwalem świątecznym w tej części świata. W 2015 roku zgromadził ponad 400 000 ludzi.
 7. Australia Południowa słynie głównie z dobrego wina i jedzenia. To tutaj znajduje się największa liczba kawiarni i restauracji  przypadającego na jednego mieszkańca, w porównaniu do innych australijskich miast.
 8. Tutaj również zlokalizowanych jest 13 regionów, z których pochodzi pyszne australijskie wino.
 9. Średnia temperatura w lecie to 29 stopni Celsjusza i panuje tutaj śródziemnomorski klimat.
 10. Nowy szpital budowany w Adelaide, będzie trzecim najdroższym pod względem zainwestowanych pieniędzy w budowę budynkiem na świecie (zaraz obok One World Trade Center w Nowym Jorku i budynku Parlamentu w Rumunii). Będzie to też największy budynek w Australii pod względem zajmowanej powierzchni.
 11. Adelaide jest jedynym miejscem na świecie gdzie dzikie delfiny żyją tak blisko miasta. Dodatkowo, co zdarza się niezwykle rzadko wśród dziko żyjących delfinów popisują się pływając odwrócone tyłem na ogonie.

Źródło: Internet.

3 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.