Jak dostać wizę pracowniczą do Australii?

English Version

Jak dostać wizę pracowniczą do Australii?

Pytanie to ciekawi coraz więcej osób, a Australia staje się popularnym kierunkiem emigracji.

I  nie ma się czemu dziwić. Piękna pogoda przez większość roku, krótkie zimy, niesamowite plaże, ciepłe wody, kariera i życie prywatne na zrównoważonym poziome, wysokie zarobki, dobre jedzenia, czyste powietrze, przestrzeń, wyluzowany tryb życia. Wszystko to sprawiło, ze i my zapragnęliśmy spróbować jak to jest, pomieszkać w krainie Oz.

wiza1

Zatem przejdźmy do sprawy samej wizy, w tym przypadku wizy stałego pobytu.

Opcji jest kilka:

 • skilled visa
 • business visa
 • family visa
 • sponsor worker visa (sponsorship)

System wizowy w Australii opiera się na systemie punktowym. Jest rozbudowany, ale przejrzysty i jeśli ktoś jest odważny i zna na dobrym poziomie język angielski, potrafi czytać ze zrozumieniem poradzi sobie ze wszystkim bez większych problemów.

Oczywiście zawsze można skorzystać z pomocy agenta migracyjnego, co na pewno przyspieszy cały proces, a agent pomoże w ocenie sytuacji, czy w ogóle mamy jakiekolwiek szanse na wizę (takie konsultacje są zawsze odpłatne).

My załatwialiśmy wszystko sami, z pozytywnym skutkiem wiec się da. Wybraliśmy opcję Skilled Visa 190 i zostaliśmy nominowani przez Australię Południową.

W jaki sposób przebiega proces?

Wszystko zaczyna się od ustalenia czy nasz zawód znajduje się na jednej z wymaganych list (dla każdego stanu są oddzielne listy z zapotrzebowaniem na specjalistów) oraz przeliczenia ilości punktów, potrzebnych do otrzymania wizy (minimum 60).

Sprawdź czy masz odpowiednią ilość punktów ➜ przelicz punkty

Najważniejsze jest posiadanie zawodu poszukiwanego na australijskim rynku pracy (samo wykształcenie nie wystarczy, przede wszystkim trzeba wykazać się zdobytym doświadczeniem, minumum 5 lat i umiejętnościami). Każdy zawód ma przypisany numer, który wpisany w różnego rodzaju wyszukiwarki pomaga zweryfikować, czy i w jakim stanie kwalifikujemy się do wizy. Pomocny link poniżej.

Sprawdź jakie stany poszukują twojego zawodu i czy kwalifikujesz się do wizy ➜pomocny link

Lista zawodów poszukiwanych  jest aktualizowana co roku i może ulec zmianie. Bardzo często ulega. Polecam regularnie zaglądać na Stronę Rządową, gdzie znajdziecie najbardziej aktualne informacje (link poniżej).

➜ Lists of eligible skilled occupations

Znajomość języka angielskiego na komunikatywnym poziome, bo bez tego ani rusz. Trzeba zdać egzamin i okazać certyfikat, dodatkowo im lepszy wynik tym więcej punktów można dostać.

Rozpoznanie zawodu, czyli przełożenie kwalifikacji i doświadczenia zdobytego poza Australią na tamtejsze wymagania (zajmują się tym różne organizacje)

➜ Skills assessment and assessing authorities

Na koniec wymagany wiek. którego górna granica to 45 lat. Do tego trzeba cieszyć się dobrym zdrowiem, o czym poświadczy lekarz. Na koniec raport z policji potwierdzający nasz charakter. Każdy aplikant jest dokładnie sprawdzany, ważne żeby nie mieć na koncie poważnych kryminalnych wykroczeń.

Jeśli spełniamy wszystkie warunki, zgłosimy zainteresowanie i mamy wystarczajaco ilość punktów do ubiegania się o wizę, dostajemy zaproszenie do złożenia aplikacji.  Wszystko odbywa się online, link do aplikacji zostanie nam udostępniony jeśli pomyślnie przejdziemy etap kwalifikacji.

Oczywiście trzeba się też liczyć z kosztami, które mogą być dosyć wysokie i odstraszać wielu chętnych.

Oprócz opłaty za sama aplikacje, której koszt to na dzień dzisiejszy 2000£ (1,500£ za kolejna osobę + 1000£ za dziecko). Do tego należy również dodać koszty egzaminów i kursów angielskiego (jeśli beda potrzebne), koszt tłumaczenia dokumentów (np. aktu urodzenia), koszt przełożenia kwalifikacji zawodowych na australijskie. Wykazać określoną ilość środków na koncie, które pozwoli na przetrwanie w Australii pierwszych miesięcy. To wszystko potrafi skumulować się na niezła sumę.

Podsumowując: 

 •  Zaczynamy od znalezienia kodu przypisanego do naszego zawodu.
 • Tłumaczymy nasze kwalifikacje na australijskie (np. Vetassess / TRA koszt ok. £500).
 • Wyrażamy zainteresowanie wizą, składając aplikację EOI – (expression of interest).
 • Czekamy na zaproszenie od Australijskiego Rządu.
 • Aplikujemy o wizę.

Polecam również przeglądanie forów, szczególnie jeśli sami postanowicie przejść przez proces wizowy. Takie miejsca są bardzo pomocne, ludzie szczerze wymieniają się doświadczeniem i poradami.

Jeśli postanowicie skorzystać z pomocy agenta, to dokładne upewnijcie się, że jest to sprawdzona i uczciwa osoba.

Wiza taka upoważnia do stałego pobytu na terenie Australii, na takich samych prawach jak Australijczyk. W przypadku wiz nominowanych poza koniecznością pozostania w danym stanie przez określony czas (w naszym przypadku 2 lata) nie ma innych ograniczeń. Po tym czasie można zmieniać miejsca, a po paru latach ubiegać się o obywatelstwo.

Jeśli ktoś ma w planach samodzielnie aplikować, to mam nadzieję, że chociaż trochę udało mi się naświetlić sprawę.

Jest to na pewno czasowo i funduszo chłonny proces, ale satysfakcja z osiagnieto celu jest niesamowita. Australia to bardzo atrakcyjne miejsce pod wieloma względami i warto powalczyć, jeśli marzycie o przeprowadzce.

Powodzenia,

Magi!

IMG_8647.JPG

 

 

5 Comments

  1. Pewnie, inna droga to zaczac od wizy studenckiej, czyli zapisac sie w Australii do szkoły i pozniej starac sie o wize stalego pobytu. Taką drogą wielu osobom udaje sie zostac i pracowac w Australii. Powodzenia!!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.